Wydrukuj
Dla wielu Polaków  jednym z najpiękniejszych zwyczajów świąt Bożego Narodzenia  jest śpiewanie kolęd. Szczególnie cenił je święty Jan Paweł II, Patron naszej szkoły, który wielokrotnie zapraszał do wspólnego kolędowania. Znana nam jest anegdota, według której ksiądz Wojtyła począwszy od 6 stycznia 1952r. stworzył tradycję „kolędowania z Wujkiem”. Na podłodze małego pokoiku w konspiracji przed ówczesnymi władzami w towarzystwie swoich młodych przyjaciół śpiewał bożonarodzeniowe pieśni. Twierdził, że  nie tylko należą one do naszej historii, ale poniekąd tworzą  historię narodową  i chrześcijańską.  „Kiedy śpiewamy kolędy, wracamy zawsze do źródła wielkich natchnień duszy ludzkiej”- mawiał. Zatem i my skłoniliśmy się w stronę tej „wojtyłowej tradycji”.

W piątkowy wieczór 8.06.2016r w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach kółko teatralne „FANTASTIC”, zuchy z pierwszej klasy i zaproszeni absolwenci (40 osób) wyśpiewali kilka ulubionych kolęd i pastorałek  św. Jana Pawła II – patrona szkoły. Solistom towarzyszyła grupa aniołków siedzących na chmurkach, z drugiej strony na łące siedzieli pastuszkowie. Środek sceny zajmowała współczesna szopka, przedstawiona w formie cieni. Prowadzący Natalka i Jakub krótkimi komentarzami wprowadzali widzów w nastrój kolejnego utworu. Ciekawe, niekonwencjonalne aranżacje  znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek spotkały się z wielkim uznaniem słuchaczy. Jednak największe emocje przeżyli zgromadzeni na koncercie widzowie, słuchając przy zgaszonych światłach „Gdzie jest nasze Betlejem”, które zostało wykonane przez kilka pokoleń naszych uczniów. Niejednemu z nas łza zakręciła się w oku. Jak powiedział Wójt Gminy Morawica p. Maran Buras „Nasze Betlejem jest dzisiaj w Brzezinach”. Koncert zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd przy ciastku i herbatce. Długie owacje na stojąco oraz słowa uznania ze strony Wójta, Dyrekcji i Rady Rodziców skierowane do uczniów, absolwentów i nauczycieli przygotowujących koncert były największą nagrodą dla młodych artystów i motywacją  do dalszych działań. Oczywiście obok soczków i cukierków, które też smakowały wyśmienicie.

mgr Beata Łabęcka opiekunka kółka teatralnego „FANTASTIC” i gromady zuchowej