Wydrukuj
Pod tym jakże wymownym tytułem w Zespole Szkół im. Jana Pawła II  w Brzezinach dnia 13 stycznia 2017 r. odbył się II Wieczór Kolęd i Pastorałek.

  Święta Bożego Narodzenia obchodzone przez Polaków mają szczególny, magiczny charakter. Towarzyszą im liczne pieśni  i piosenki o tematyce związanej z samym narodzeniem Jezusa, jak i mówiące o okolicznościach tego niezwykłego dla wszystkich chrześcijan wydarzenia. Polskie kolędy są najpiękniejsze- zarówno pod względem treści, jak melodii. W porównaniu z innymi narodami mamy ich najwięcej. Stanowią one cenny skarb naszego dziedzictwa kulturowego. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wigilijny wieczór radują serca Polaków, pogłębiają więź rodzinną i narodową. W przeszłości, gdy nasi przodkowie- z powodów politycznych czy „za chlebem” – musieli opuścić Ojczyznę, zabierali ze sobą w świat pieśń kolędową. Podnosiła ich ona na duchu, wzbudzała i podtrzymywała nadzieję. Współcześnie to na nas spada obowiązek dbania o ten skarb, by go nie zgubić, nie zaprzepaścić tej pięknej wielowiekowej tradycji. Śpiewamy więc kolędy podczas rodzinnych spotkań, kolędujemy z przyjaciółmi i nieznanymi sobie osobami na miejskich placach i w wiejskich świetlicach…

  Członkowie kółka teatralnego FANTASTIC po raz drugi zaprosili całą społeczność  szkolną i lokalną do wspólnego kolędowania. Zacni goście, rodzice uczniów, nauczyciele oraz mieszkańcy Brzezin i okolic w cudownej atmosferze zimowego wieczoru usłyszeli ulubione pieśni bożonarodzeniowe patrona szkoły, Jana Pawła II. Na tle dźwięków skrzypiec, fletów wdzięcznie rozbrzmiewały więc delikatne głosiki najmłodszych uczniów- pierwszoklasistów oraz poważne głosy dorosłych już absolwentów. Wspierali ich także wychowawcy i nauczyciele. Młodzi artyści wspaniale zaprezentowali swoje talenty, dostarczając widzom wielu wzruszeń. Niesamowity klimat spotkania tworzyła także niepowtarzalna sceneria widowiska- oryginalna dekoracja, wspaniale dobrana klimatyczna muzyka, efekty świetlne i dźwiękowe. Wiele wypowiedzianych słów odwoływało się do motta spotkania: „Na próżno Chrystus rodzi się  w żłobie,  jeśli się nie narodzi  w Tobie…”, zmuszając do refleksji.

 Pełen pozytywnych emocji czas szybko mijał. Grono artystów nagrodzono gromkimi brawami na stojąco. W finale spotkania, kolędy – zaintonowane przez panią Beatę Podgajną i ks. Józefa Knapa – śpiewali już wszyscy… Trudno się było rozstać. Wiele ciepłych słów dzieci i organizatorzy uroczystości usłyszeli  z ust księdza proboszcza Józefa Knapa oraz wiceburmistrza – pana Marcina Dziewięckiego, który uczestniczył w II Wieczorze Kolęd i Pastorałek wraz ze swoją rodziną. Opiekunka kółka teatralnego, a jednocześnie inicjatorka i organizatorka występu- pani Beata Łabęcka- otrzymała od dzieci serdeczne podziękowania i kwiaty.

 Sukces tego przedsięwzięcia to efekt wspólnego wysiłku i ogromnego zaangażowania wielu osób,  przede wszystkim artystów: uczniów  należących do kółka teatralnego „FANTASTIC” z klasy I, II A, II B, IIIB i V oraz uczennic 3 klasy gimnazjum: Ani, Kasi, Karoliny i Oli.      

  Gościnnie wystąpiła Marysia Stefańska-  uczennica Gimnazjum  w Nowinach  i Szkoły Muzycznej w Kielcach, a także Kinga Piotrowska i Mateusz Łabęcki– absolwenci naszej szkoły oraz nauczyciele.  

  Duży udział w przygotowaniu i przebiegu uroczystości miały także: pani Justyna Kasperek (konsultacje muzyczne), pani Agata Kurdek (dekoracje), pani Joanna Durdyń-Ozga (dekoracja stolików), pani Sylwia Malicka (stroje), panie kucharki: Krystyna i Iza (ciepły posiłek), absolwenci Krzyś i Norbert (obsługa sprzętu muzycznego) oraz uczennice klasy I gimnazjum: Emilka i Sara (pomoc organizacyjna).

  W szczególny sposób organizatorka podziękowała dyrektorowi szkoły, panu Krzysztofowi Kubickiemu oraz Rodzicom uczniów, którzy udzielili ogromnego wsparcia. Dzięki nim ta uczta duchowa, a jednocześnie festiwal dźwięku, światła i smaku – jak wyraził się jeden z Gości- pozostawił niezatarte wrażenia.

z-ca dyrektora mg Katarzyna Telka, mgr Beata Łabęcka