„Roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd i pastorałek przy wigilijnym stole to symbole wzajemnej jedności, miłości, pokoju i naszej Ojczyzny”- mówiła na początku narratorka ponad godzinnego spektaklu. Przygotowano go w wyremontowanej części szkoły- w udekorowanej sali gimnastycznej, w której- oprócz sceny- ustawiono stoliki z płonącymi nastrojowo świecami oraz słodkim poczęstunkiem. To tam zasiedli licznie zgromadzeni goście, wśród których nie zabrakło Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Pana Mariana Burasa wraz z małżonką, księdza proboszcza Józefa Knapa, kierownika referatu promocji Pani Moniki Malickiej, radnego (i absolwenta szkoły) Pana Damiana Woźniaka z rodziną, Prezes Stowarzyszenia Brzezin i Podwola Pani Marianny Węgrzyn wraz z mężem, sołtysa Brzezin Pana Ryszarda Znoja i sołtysa Podwola Pani Wiesławy Domańskiej, przewodniczącej Rady Rodziców Pani Róży Wojcieszyńskiej. Gospodarzom niezwykle miło było gościć także poprzednią przewodniczącą – Panią Grażynę Podsiadło, emerytowanych nauczycieli szkoły oraz wielu absolwentów.
Ze sceny można było usłyszeć wiersze, piosenki i kolędy o tematyce bożonarodzeniowej oraz krótkie opisy zwyczajów świątecznych. Występ został wzbogacony multimedialną prezentacją obrazów o tematyce bożonarodzeniowej. Znakomicie wykorzystano powstałą niedawno galerię na piętrze, z której nieoczekiwanie dla słuchaczy rozległy się słowa jednej z pieśni. Wśród wykonawców utworów znaleźli się uczniowie brzezińskiej szkoły- od najmłodszych do najstarszych, przy czym najczęściej prezentowali się członkowie koła FANTASTIC. Udział w przedstawieniu wzięli także absolwenci placówki oraz nauczyciele i rodzice uczniów. Szczególne emocje widzów wywołało pojawienie się na scenie towarzyszącego Maryi i Dzieciątku (w tych rolach Pani Emilia Pobocha z córeczką) św. Józefa, w którym z trudem można było rozpoznać dyrektora szkoły w Brzezinach Pana Krzysztofa Kubickiego.
Wśród śpiewów, recytacji, czytania, scenek, a nawet nastrojowego tańca w wykonaniu uczennic klasy II gimnazjum: Sary i Emilki czas upłynął bardzo szybko. Po finałowym wystrzale (tak, tak!) głos zabrał Pan Krzysztof Kubicki, który w kilku wzruszających słowach wspomniał o doniosłości tradycyjnego obchodzenia Bożego Narodzenia w środowisku rodzinnym i szkolnym. Wszyscy zgromadzeni z uwagą wysłuchali też wystąpienia Pana Mariana Burasa, który tak skomentował spektakl : „Wspaniały pomysł i świetne wykonanie. Jestem pod ogromnym wrażaniem artystycznego poziomu tych jasełek. Jest tu wiele talentów wokalnych począwszy od tych najmłodszych, a skończywszy na dorosłych. Piękny spektakl, wspaniała dekoracja i niesamowite aktorstwo” – wyraził słowa uznania, częstując młodych aktorów słodyczami. I podkreślił: „Wszystko to poprzedzone zostało ciężką pracą nauczycieli, uczniów i rodziców. Brzezińska szkoła to modelowy przykład doskonałej integracji”.
Także inni goście dostrzegli, że występujący zaprezentowali dorobek swojej pracy na najwyższym poziomie. Nie zawiodła również licznie zgromadzona publiczność, która na zakończenie wzięła udział we wspólnym śpiewaniu kolęd.
mgr Katarzyna Telka
Organizatorka wydarzenia swoją wdzięcznością i podziękowaniami objęła wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie uroczystości: uczniom należącym do kółka teatralnego „FANTASTIC” z klasy III A, III B, IVB, IVA i VI; uczennicy II klasy gimnazjum Laurze Olchawie- zdobywczyni nagród muzycznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym, Emilce Kasperek i Sarze Dziewięckiej, uczennicom klasy II gimnazjum za przygotowanie i zatańczenie układu choreograficznego pod kierunkiem Pani Justyny Kasperek; Panu Damianowi Zegadło – społecznikowi i inicjatorowi większości akcji społecznych na naszym terenie; rodzicom, szczególnie Pani Emilii Pobocha i jej córeczce Amelce, oraz nauczycielom; p. Dyrektor Katarzynie Telce, Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Kubickiemu, Pani Joannie Durdyń – Ozga i Pani Beacie Podgajnej, Pani Agacie Kurdek – za wyjątkową dekorację, rodzicom uczniów klasy III B, którzy poświęcili swój cenny czas, aby nas wesprzeć w przygotowaniach do tego uroczystego dnia; Pani Aleksandrze Głodek i jej ekipie obsługującej sprzęt muzyczny i świetlny: absolwentom Norbertowi i Krzysiowi oraz uczniom kl. III gimnazjum: Bartkowi, Kacprowi; absolwentowi naszej szkoły Panu Grzegorzowi Kurdkowi – za przygotowanie plakatów informujących o wydarzeniu oraz Paniom Krysi Wieczorek i Izie Sołtys za przygotowanie pysznego poczęstunku.
mgr Beata Łabęcka