Wydrukuj

 

 

 

 

 

 

Społeczność  Szkoły Podstawowej w Brzezinach aktywnie włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już wcześniej w dniach 12-19 października na terenie szkoły rozstawiono tymczasową wystawę „Ojcowie Niepodległości” udostępnioną przez kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejne plansze prezentowały sylwetki wielkich Polaków. Organizatorką tego wydarzenia była Pani Beata Łabęcka.

Z  okazji Narodowego Święta Niepodległości  w krajobrazie  placówki – na skarpie tuż przed budynkiem szkoły- pojawiła się kompozycja patriotyczna w postaci Białego Orła. Z niemałym trudem i mozołem wykonali ją uczniowie pod kierunkiem Pani Agaty Kurdek, nauczycielki plastyki. Ich wprawne dłonie z małych białych kamyków ułożyły doskonale znany wszystkim Polakom kształt królewskiego ptaka z rozpostartymi skrzydłami. W sposób szczególny zaangażowali się: Paweł z klasy Va, Karolina i Maja  z VII, Julia z klasy III gimnazjum oraz ósmoklasistki: Weronika, Marysia, Klaudia i Angelika. Kruszywo zostało pozyskane z  zaprzyjaźnionej Kopalni Wapienia w Morawicy. Kompozycję uzupełniają dwie daty: 1918 i 2018.

Od 9 listopada na szkolnym korytarzu można natomiast podziwiać interesującą  wystawę pokonkursową. W szkolnym Konkursie Twórczości Wszelakiej pn. Moja Niepodległa każdy uczeń od klasy IV do VIII i z klasy III gimnazjum miał – zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, uzdolnieniami- wyrazić, czym dla niego jest wolna Ojczyzna. Obowiązywała pełna dowolność w zakresie formy i techniki pracy. Powstały piękne rysunki, ciekawe wiersze, plakaty, hafty, a nawet skomplikowane zadania matematyczne…  I właśnie 100 najciekawszych prac zdobi teraz wnętrze szkoły. Zaskakuje różnorodność wykonanych dzieł, ich pomysłowość, oryginalność. Każde dziecko na swój sposób  i na miarę swoich możliwości upamiętniło odzyskanie niepodległości.  Komisja konkursowa w składzie: Pani Agata Kurdek, Pani Katarzyna Telka, Pani Renata Sołtys i Pani Magdalena Głowacka z trudem dokonała wyboru tylko stu prac.

Dnia 9 listopada podczas uroczystej szkolnej akademii przygotowanej pod kierunkiem Pań Beaty Podgajnej i Jolanty Janic wszyscy uczniowie szkoły oraz mali goście z Punktu Przedszkolnego Akademia Przedszkolaka o godzinie 11.11 odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, włączając się w ogłoszoną przez Minister Edukacji Narodowej Annę  Zalewską  oraz Radę  Dzieci i Młodzieży akcję pn. Rekord dla Niepodległej.

Obecnie uczniowie klas starszych przygotowują się do konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej pn. Kiedy myślę Ojczyzna, organizowanego przez nauczycieli polonistów.

Kształtowanie postawy patriotycznej to jeden z filarów szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego, wspólne działanie rodziców i nauczycieli. W taki -między innymi- sposób realizujemy ten cel w Szkole Podstawowej w Brzezinach.

Katarzyna Telka