Wydrukuj
IV Wieczór Kolęd i Pastorałek za nami

Każdego roku, gdy świat powitał już nowonarodzonego Jezuska, Brzeziny trwają w oczekiwaniu na niezwykły wieczór. W tym roku 11 stycznia odbył się – już czwarty – Wieczór Kolęd i Pastorałek, tak ukochanych przez patrona  miejscowej szkoły Jana Pawła II. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: „Gwiazdo świeć, kolędo leć”, wyeksponowane w tle bardzo klimatycznej scenografii.  Przedstawiała ona  grudniową mroźną noc, w którą wkomponowane były  dwie sceny:  prosta, uboga szopka z jednej strony oraz – z drugiej strony – wnętrze domu, z choinką i stołem, przy którym zgromadziła się rodzina. Te dwa obrazy nawiązujące  do tradycji obchodzenia Bożego Narodzenia- tych najbardziej rodzinnych, podkreślających potrzebę bliskości świąt obchodzonych na pamiątkę przyjścia na świat w betlejemskiej  szopie Boga- stały się tłem wszystkich  atrakcji przygotowanych przez organizatorów uroczystości.

Wśród zaproszonych Gości znaleźli się: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras wraz  z małżonką, radni – pan Ryszard Znój oraz pan Damian Woźniak z rodziną, długololetni radny poprzednich kadencji-pan Janusz Wojtyś z małżonką, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola pani Marianna Węgrzyn z mężem, członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, przewodniczące Rady Rodziców: pani Róża Wojcieszyńska oraz  była przewodnicząca pani Grażyna Podsiadło,  ks. Proboszcz Józef Knap oraz emerytowane nauczycielki.  Ponadto sala gimnastyczna, gdzie odbywała się uroczystość, wypełniła się po brzegi  mieszkańcami  Brzezin, Nidy, a także rodzicami, babciami i dziadkami naszych uczniów, którym dedykowany był ten wieczór z okazji zbliżającego się ich święta.

Scenariusz  wieczoru obok popisów wokalnych, muzycznych i  choreograficznych utalentowanych uczniów i absolwentów  Szkoły Podstawowej w Brzezinach „przemycał” cenne informacje na temat historii i bogactwa kolęd oraz ich niepodważalnej roli w kształtowaniu  polskiej świadomości i tożsamości narodowej.  Z ust narratorów  usłyszeliśmy: Kolęda od wieków wyrażała sobą wiele charakterystycznych elementów duszy narodowej- jest w niej i dostojność,  i skupienie duchowe; jest bujny temperament sarmacki, słowiańska zaduma i tęsknota, rzewność i czułość. Jest i humor, i wesołość […]. Kolęda stała się odbiciem duszy prostaka i mędrca, dziecka i dorosłego człowieka- przemawia zatem od wszystkich i do wszystkich.  Słowa te doskonale oddają  zamysł tegorocznego IV Wieczoru Kolęd i Pastorałek, który zaangażował i dzieci, i dorosłych. Na jednej scenie wystąpili artyści i amatorzy. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie, absolwenci i ich dzieci oraz  nauczyciele. Ich wszystkich było widać i słychać. Ale występ miał  także  wielu „niewidocznych” współautorów, których wysiłki przyniosły tak wspaniały efekt końcowy.

A ten wzbudził niesamowite emocje. Widownia – przywitana o godzinie 18.00 przez dyrektora szkoły pana Krzysztofa Kubickiego – przez blisko 90 następnych minut nie była w stanie oderwać wzroku od przepięknie udekorowanej sceny i pojawiających się kolejno artystów w wieku od lat  4 do …. A mieli się oni czym pochwalić! Dwie pary narratorów: Natalka z Kubą  oraz Łucja z Wiktorem wprowadzali coraz to nowych bohaterów. Każdy  z nich perfekcyjnie odegrał swoją rolę, za co był sowicie nagradzany brawami przez oczarowanych widzów. Wysoki poziom artystyczny podkreślały  niepowtarzalne stroje występujących. W tak magicznej atmosferze zakończyły się występy, po których głos zabrali zaproszeni goście, nie kryjąc zachwytu tym, czego byli świadkami. Występujący usłyszeli słowa uznania i zostali obdarowani słodkimi upominkami. Kwiaty i podziękowania trafiły też na ręce pomysłodawczyni i organizatorki przedsięwzięcia- pani Beaty Łabęckiej. Po wykonaniu wspólnej fotografii rozpoczęło się śpiewanie kolęd wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich „Brzezinianki”, do czego naprawdę nikogo nie trzeba było zachęcać.

Podczas jasełek kolędowali uczniowie należący do kółka teatralnego „FANTASTIC” z klasy VII, IV B, II i I, uczennice z klasy VIII, VI, Laura Olchawa z III G – zdobywczyni nagród muzycznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym, Natalka Znój uczennica klasy „0” oraz Marcel Woźniak -najmłodszy przedszkolak. Gościnnie wystąpili absolwenci szkoły: Damian Zegadło – społecznik i inicjator akcji społecznych na terenie Brzezin, Oliwia Mazur – studentka, rodzice ( i jednocześnie absolwenci szkoły) Agnieszka Woźniak i  Damian Woźniak– Radny Miasta i Gminy Morawica z synem Marcelem, nauczyciele, dyrektor Katarzyna Telka, dyrektor Krzysztof Kubicki, Beata Łabęcka i Tomasz Molendowski. Wspaniałą dekorację przygotowała nieoceniona Agata Kurdek. Dużego wsparcia w przygotowanie tego wieczoru udzielili rodzice uczniów należących do kółka teatralnego „FANTASTIC”, a w szczególności: Honorata Kamińska, Wiola Madej, Małgorzata Januchta, Mariola Siekaniec i Róża Wojcieszyńska. Sprzęt działał niezawodnie dzięki p. Aleksandrze Głodek i jej ekipie: absolwentom – Norbertowi i Krzysztofowi. Plakaty informujące o wydarzeniu przygotował i wydrukował absolwent szkoły Grzegorz Kurdek. Pyszności na stołach przygotowały panie Krystyna Wieczorek i Izabela Sołtys. O stroje zadbała Alicja Węgrzyn. Pomocy w zakupie niezbędnych gadżetów do przedstawienia udzieliła Justyna Porzucek, absolwentka szkoły.  IV Wieczór Ulubionych Kolęd i Pastorałek patrona szkoły Jana Pawła II przygotowała p. Beata Łabęcka – opiekunka kółka teatralnego ”FANTASTIC” i zuchów. Wieczór Kolęd i Pastorałek poprowadzili: Natalka Stokłosińska i Jakub Łabęcki oraz Łucja Głodek i Wiktor Madej.  Dziękujemy Wam za moc wrażeń!

Organizatorka IV Wieczoru Kolęd i Pastorałek- p. Beata Łabęcka– słowa wdzięczności za zaangażowanie i udzieloną wszechstronną pomoc w przygotowaniu miejsca i organizacji przedsięwzięcia kieruje do swoich Koleżanek i Kolegów: dyr. Krzysztofa Kubickiego, dyr. Katarzyny Telki oraz Agaty Kurdek, Aleksandry Głodek, Joanny Durdyń-Ozgi, Grażyny Lach, Katarzyny Nowak, Jolanty Krąż, Justyny Kasperek i Tomasza Molendowskiego.

Na szczególne podziękowania zasługuje uczennica klasy VII Karolinka Maj – ta niepozorna osóbka czuwała za sceną i stamtąd z właściwą sobie energią zarządzała prawidłowym przebiegiem uroczystości. Jak powiedziała p. Beata:  „Nie musiałam się martwić, że coś się nie uda, bo za kulisami  czuwała osoba, na którą mogłam liczyć w 100%” .

                                                                                                                   dyr Katarzyna Telka