Wydrukuj
Warsztaty kulinarne odbyły się 17 października w ramach realizacji działań edukacyjnych „PROGRAMU DLA SZKÓŁ” (mleko, warzywa, owoce). Wzięli w nich udział uczniowie klasy Va i Vb. Zajęcia poprowadził przedstawiciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego DANA, które jest wieloletnim dostawcą „witaminek” do naszej szkoły. Warsztaty składały się z części teoretycznej, w ramach której uczniowie zostali zapoznani z najnowszą piramidą żywienia, ważnymi faktami dotyczącymi roli warzyw i owoców w naszej diecie oraz ogólnymi zasadami zdrowego stylu życia. Mogli spróbować różnych warzyw i owoców oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek – np. że w Portugalii marchewka jest uważana za owoc, że skórka kiwi jest jadalna,  że banan z punktu widzenia botanicznego jest jagodą. Natomiast w części praktycznej rozwiązywali krzyżówkę, śpiewali piosenkę o „witaminkach”, rozpoznawali warzywa i owoce po smaku. Na zakończenie każdy uczeń wykonał swój oryginalny  szaszłyk owocowy, który następnie został smakowicie skonsumowany. Warzywa i owoce mają również swoje święto – 18 października jest Światowy Dzień Warzyw i Owoców.

Przeprowadzone warsztaty uświadomiły uczniom, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, a dobre nawyki żywieniowe muszą być kształtowane od najmłodszych lat.

Wychowawcy: Jolanta Krąż, Katarzyna Gruszczyńska