Wydrukuj
Dnia 16 grudnia 2019 r. na lekcji języka polskiego z panią Katarzyną Telką pochylaliśmy się nad tematem „Woda w kulturze” realizowanym w ramach innowacji pedagogicznej  „Jesteśmy EKOlogiczni” moduł MAMY DOWODY NA WIELKĄ MOC WODY.

Wszystko zaczęło się na korytarzu przed lekcją. Oczekując na wejście do sali otrzymaliśmy  różnokolorowe karteczki, które- jak się później okazało- rozdzieliły nas na grupy. Weszliśmy do sali i wtedy naszym oczom ukazały się specjalnie ustawione dla każdej z pięciu grup  stoliki. Zajęliśmy miejsca i otrzymaliśmy koperty z zadaniami. Były to opisy różnych postaci, miejsc i sytuacji z rozmaitych dzieł literackich i filmowych. Naszym zadaniem było dopasowanie do nich haseł wylosowanych przez członków grup. Wszystkie one miały związek z wodą i pokazywały różnorodność ujęcia tego tematu przez twórców. Tym sposobem na naszych zajęciach „obecni” byli –oprócz uczniów klasy VI A- bohaterowie Biblii  (Noe), mitów (m. in. Afrodyta, Posejdon), legend (np. Wars, smok wawelski), baśni literackich i filmowych. Okazało się, że motyw wody pojawia się w kulturze bardzo często, czego sobie dotychczas nie uświadamialiśmy.

Rywalizowaliśmy łeb w łeb, walcząc o punkty za poprawne odpowiedzi. Po trzech rundach każda grupa miała taki sam wynik- wygraliśmy wszyscy! Nie oznacza to jednak, że hasła były łatwe- po prostu nasza klasa jest wybitnie uzdolniona.

Uważam (nie tylko ja), że konkursy jak ten to idealna forma nauki i wspaniała zabawa.

Antoni Nosek, kl. VI A