Wydrukuj
Od marca tego roku grupa uczniów naszej szkoły bierze udział w projekcie pod nazwą „ Tradycyjny Sad.”  „TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

 Głównym celem projektu jest szerzenie wiedzy na temat sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew posadzonych na ogólnodostępnym terenie.

Grupa miłośników przyrody z naszej szkoły postanowiła przystąpić do realizacji zadań projektowych: zdobyć niezbędną wiedzę na temat tradycyjnych, polskich drzew owocowych, zaplanować i założyć sad oraz promować realizowany projekt.  Jak mówią wszyscy uczestnicy projektu : „  jesteśmy tu też po to, aby pokazać młodszym uczniom jak dbać o przyrodę i ją pielęgnować. Sad jest idealną formą na pozostawienie po sobie śladu dla przyszłego pokolenia. Będą oni mogli korzystać z dóbr jakie dają różnego rodzaju tradycyjne drzewa owoce. Niesamowite jest to, że patron naszej szkoły niezwykle cenił sobie przyrodę oraz polskie tradycje, teraz my możemy go naśladować.”

Planujemy założyć nasz mini sad w pobliżu szkoły, na terenie ogólnodostępnym dla wszystkich. Chcemy, aby cieszył on całą naszą społeczność, a dla uczniów był miejscem do prowadzenia obserwacji. Realizując projekt będziemy zdobywać wiedzę o dawnych gatunkach drzew owocowych, naturalnych metodach pielęgnacji drzew czyli tradycyjnym sadownictwie. Będziemy doskonalić również umiejętność pracy  w grupie ponieważ niezwykle ważna jest  współpraca podczas realizowania tak wielu zadań. 

Zespół realizujący projekt „Sadownicy z Brzezin”  podzieliliśmy na 4 podzespoły, które są dopasowane do indywidualnych predyspozycji poszczególnych osób. W pierwszej grupie znajdują się uczniowie sprawnie poruszający się w świecie mediów, reklam i promocji. Są to Julia Wojcieszyńska, Paweł Gawior oraz Łucja Głodek. W drugiej osoby, które wręcz chłoną wiedzę, czyli Oliwia Sobieraj, Zuzanna Kasińska oraz Gabriela Wawrzusiak. W trzeciej uczniowie z wielkim potencjałem artystycznym/architektonicznym, czyli Kinga Rabiej, Weronika Kowalska oraz Oliwia Siwek. Natomiast w czwartej osoby o lekkim piórze, czyli Karolina Bernaciak, Weronika Bębacz oraz Aleksandra Wierzbicka. Wszyscy tworzymy zgrany zespół gotowy do działania pod czujnym okiem naszej nauczycielki biologii.

Karolina Bernaciak, Weronika Bębacz, Aleksandra Wierzbicka

Zobacz ulotkę: Tradycyjny sad