Wydrukuj
Klasa VIIA prezentuje doświadczenie przedstawiające co się dzieje z pokarmem (owoce miękkie:  banan, pomarańcza) podczas podróży przez kolejne elementy modelu układu pokarmowego.

Jednym z najbardziej istotnych układów narządów w naszym ciele jest układ pokarmowy, zwany też czasem układem trawiennym.

Jego główną rolą jest pobieranie pokarmu i wody, trawienie go i przyswajanie składników odżywczych zawartych w spożytym jedzeniu. Układ ten rozpoczyna się w jamie ustnej, gdzie następuje wstępne rozmiękczenie pokarmu i zmieszanie go ze śliną produkowaną w gruczołach zwanych śliniankami. Ślina zawiera enzymy, które pozwalają na rozkład niektórych węglowodanów np. skrobi. Dalej pokarm przesuwany jest w kierunku przełyku, który łączy się z żołądkiem. Tutaj pokarm przy pomocy skurczu jego ścian mieszany jest z sokiem żołądkowym, który zawiera specjalne enzymy trawiące białka. Po opuszczeniu żołądka pokarm trafia do pierwszego odcinka jelita cienkiego zwanego dwunastnicą, gdzie przy pomocy żółci i innych enzymów następuje trawienie tłuszczów i białek. W jelicie cienkim odbywa się wchłanianie stawionych substancji odżywczych do krwi, z którą substancje te wędrują do wszystkich komórek ciała. Niestrawione resztki pokarmu przechodzą do jelita grubego, a następnie do okrężnicy, gdzie następuje wchłanianie wody i formowanie kału wydalanego z organizmu dzięki mięśniom odbytu.

Uczniowie podczas doświadczenia nie kryli uśmiechów oraz zadowolenia.

zapraszamy do galerii

Iwona Młynarczyk