Wydrukuj
Dnia 21 października 2022 roku  uczniowie klasy piątej i szóstej wraz opiekunami przybyli do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na inscenizację mitów greckich pt. ,,Widziane z Olimpu’’. Kiedy przyjechali  na miejsce, zostawili kurtki w szatni  i w galowych strojach weszli na salę, która była zapełniona widzami. Wkrótce zgasło światło i rozpoczęło się przedstawienie.

Wraz z aktorami rozpoczęli wizytę na Olimpie, poznając historię bogów i rodzaju ludzkiego, na podstawie mitologii greckiej. Dlaczego Prometeusz dał ludziom ogień? Co było w puszce Pandory? Jaką pracę musiał wykonać Syzyf? Po obejrzeniu przedstawienia otrzymali odpowiedzi na zadane pytania i uświadomili sobie, jak głęboko mitologia grecka wniknęła w nasze życie. Opisując  jego różne aspekty, używamy odniesień mających swoje źródło właśnie w mitologii, m.in.: syzyfowa praca, koń trojański, powrót do Itaki, puszka Pandory czy bunt prometejski. Gra aktorów, scenografia, a szczególnie kostiumy i muzyka przeniosły ich do świata mitów.

Była to pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale na pewno nie ostatnia, gdyż kontakt ze sztuką kształtuje wrażliwość estetyczną i umożliwia rozwój twórczy . Widowisko dostarczyło wielu wrażeń i przeżyć, a gromkie brawa były wyrazem uznania dla aktorów.

Anna Gawior