Wydrukuj
W piątek 21 kwietnia uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami uczestniczyli w otwarciu wystawy grafik absolwentki naszej szkoły Joanny Kobierskiej. Wernisaż grafik pn. „Paleo – Art. Niezwykłe kręgowce z ery dinozaurów” odbył się w kieleckim Geoparku i był połączony z drugą rocznicą uzyskania certyfikatu Światowego Geoparku UNESCO i przystąpienia Geoparku Świętokrzyskiego do Global Geoparks Network i European Geoparks Network. W tym wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Kielce Marcin Chłodnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras, Marcin Różycki Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Witold Wesołowski przedstawiciel Świętokrzyskiego Oddziału  Państwowego Instytutu Geologicznego, Małgorzata Janik Kierownik Kopalni Dolomitu Radkowice Lafarge oraz inni zaproszeni goście.

Na wystawie zaprezentowane są wielkoformatowe grafiki przedstawiające dinozaury i gady, które zamieszkiwały lądy w erze mezozoicznej, zwanej również „erą dinozaurów”. Po części oficjalnej Joanna Kobierska opowiedziała o swoich pracach. Z niezwykłą pasją, obrazowo i bardzo przystępnie opisała każdą grafikę, okraszając swoje wypowiedzi wieloma ciekawostkami z życia dinozaurów. Wiele osób uważa, że były to groźne stworzenia, do czego niewątpliwie przyczyniła się głównie amerykańska kinematografia. Natomiast z grafik Joanny i jej opowieści wyłaniają się piękne stworzenia, które żyły „dawno, dawno temu”.

Po obejrzeniu wystawy uczniowie mieli możliwość, pod okiem przewodników, zwiedzić stałe ekspozycje Geoparku – multimedialny świat sprzed milionów lat i odbyć podróż w przeszłość w kapsule czasu.

Joanna Kobierska jest absolwentką naszej szkoły. Każdą wolną chwilę w szkole poświęcała na rysowanie. Była zafascynowana  filmami takimi jak „Avatar”. Interesowała się przeszłością geologiczną naszego regionu. Te pasje rozwijała i  jest obecnie profesjonalną artystką 3D i paleoartystką. Jej prace cieszą się uznaniem w międzynarodowym środowisku paleontologicznym, co potwierdzają liczne zlecenia i współpraca z uznanymi paleontologami. Warto dodać, że  jest także zdobywczynią „paleo-artystycznego Oscara” – The Lanzendorf – National Geographic Paleoart Prize w kategorii: National Geographic Digital Modeling and Animation Award. Ponadto ma na swoim koncie wiele innych nagród i sukcesów. Na co dzień współpracuje z uczelniami wyższymi, na których prowadzi konferencje naukowe.

Gratulujemy Joannie takich sukcesów, życzymy pomyślnego rozwijania kariery oraz mamy nadzieję, że swoją postawą zainspiruje naszych uczniów do rozwijania pasji i zainteresowań.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Geoparku w Kielcach do 31 sierpnia b.r.

mgr Jolanta Krąż