Wydrukuj
Dnia 4 października 2023 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej wraz z opiekunkami pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od  wizyty w interaktywnym Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającym największą akcję zbrojną w okupowanej Europie. Zaprojektowana  w niezwykły sposób ekspozycja muzealna pozwoliła zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki zrywu z 1944 roku. Następnie odwiedzili Liceum im. Stefana Batorego, gdzie rozpoczęła się przyjaźń bohaterów książki. Po szkole oprowadziła ich uczennica klasy maturalnej. Pokazała  m.in. portrety dyrektorów  zasłużonych dla liceum, tablicę z nazwiskami ,,Batoraków’’, którzy zginęli podczas okupacji oraz izbę pamięci. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali krótkiej historii szkoły. Na zakończenie obejrzeli prezentację dotyczącą ,,Akcji pod Arsenałem’’, w wyniku której został uwolniony ,,Rudy’’ oraz 20 innych więźniów. Wkrótce potem, u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej, zobaczyli pomnik upamiętniający wspomnianą akcję. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alejach Szucha, gdzie uczniowie dowiedzieli się o przerażającej brutalności , jaką oficerowie Gestapo stosowali wobec osób podejrzanych w okupowanej Warszawie. Po krótkiej przerwie, uczestnicy wycieczki udali się pod Pomnik granic getta, pokazujący przebieg murów getta na Woli i w Śródmieściu. Podniosłą atmosferę wycieczki wzmocniła wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pełni zadumy uczniowie  zapalili znicze w kwaterze Brzozowych Krzyży, gdzie zostali pochowani Zośka, Rudy i Alek, ich koledzy oraz Aleksander Kamiński. Z okna autokaru widzieli również  pomniki i miejsca upamiętniające historię w przestrzeni miejskiej współczesnej Warszawy, m.in.: Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego, Plac Powstańców Warszawy, miejsce zamachu na F. Kutscherę i symbole w kształcie kotwicy, mające na celu podtrzymanie w polskim społeczeństwie nadziei na zwycięstwo w czasie okupacji.

Wyjazd do Warszawy pozostawił we wszystkich niezapomniane przeżycia i uświadomił, ile siły i determinacji mieli ludzie, by bronić swojej ojczyzny. Dzięki ich bohaterskiej postawie możemy teraz żyć w wolnym kraju. Zawsze pamiętajmy o wartościach takich jak: patriotyzm, poświęcenie i przyjaźń.

 p. Anna Gawior