Wydrukuj
Magia świąt ma to do siebie, że ogarnia i małych i dużych. Kolędy i pastorałki mają w sobie niezwykłą moc. Ich słowa i melodie przenikają nasze serca i przypominają nam o narodzinach Jezusa Chrystusa. Przez te pieśni możemy wyrazić naszą radość, wdzięczność i miłość. Pięknie ustrojona sala, śnieg za oknem, migoczące lampki zachęcały do wspólnego kolędowania i śpiewania pastorałek. Koncert Kolęd i Pastorałek odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach po raz szósty, pod jakże wymownym tytułem -„Maleńka miłość w żłobie leży…”  Myślą przewodnią tegorocznego spotkania była wszechobecna miłość, która jest najpiękniejszym uczuciem i dzięki której świat staje się coraz lepszy.

Uroczystość została przygotowana dla społeczności lokalnej. W ten wyjątkowy piątkowy wieczór spotkali się przyjaciele naszej szkoły: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica p. Marian Buras, radni p. Ryszard Znój i p. Damian Woźniak, Dyrektor Centrum Kultury w Morawicy p. Hanna Kuta, byłe i obecne przewodniczące Rady Rodziców: p.  Grażyna Podsiadło, p. Róża Wojcieszyńska i p. Anna Malicka,  rodzice uczniów, absolwenci, emerytowani nauczyciele oraz mieszkańcy Brzezin i Nidy. Wszystkich zgromadzonych powitał dyrektor szkoły – p. Krzysztof Kubicki i zaprosił do wysłuchania koncertu.

W wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej, w skupieniu, w świątecznej scenerii autorstwa p. Agaty Kurdek z nastrojowym światłem i płonącymi lampionami uczniowie  kółka teatralnego FANTASTIC, absolwenci, rodzice, nauczyciele i przedszkolaki zaprezentowali program artystyczny na bardzo wysokim poziomie. Były kolędy i pastorałki, każda z nich poprzedzona była słowem, które wprowadzało w tematykę utworu oraz przedstawiało krótką historię jego powstania. Koncert niezmiennie od sześciu lat poprowadzili nasi absolwenci Natalia i Jakub, w tym roku dołączyli do nich młodsi koledzy Ksenia i Krystian, którzy mimo młodego wieku wywiązali się ze swojego zadania znakomicie. Pełne miłości i pokoju wiersze, cudowne kolędy i pastorałki wniosły do spotkania wiele uroku, radość i wspaniały świąteczny nastój. Scenariusz i reżyserię uroczystości przygotowała p. Beata Łabęcka. W świątecznej, magicznej scenerii pięknie prezentowały się występujące dzieci: białe aniołki i pastuszkowie, trzej królowie: p. Tomasz, p. Mateusz i p. Łukasz oraz wyjątkowa święta rodzina, którą zagrali Państwo Elżbieta i Piotr Bentkowscy z synkiem Alankiem. Pomimo półmroku, w blasku świec błysnęła wśród widzów niejedna łza wzruszenia. Dźwięczne, mocne głosy uczniów, przedszkolaków, absolwentów i nauczycieli brzmiały z zadumą, ale też i z radością w melodyjnych kolędach. Wspólne kolędowanie rozpoczęło się  utworem „Hej ludzie idą święta” zaśpiewanym przez Maję – naszą absolwentkę. Podczas koncertu mieliśmy sposobność wysłuchać kolęd w wersji instrumentalnej zagranych na gitarach przez absolwentkę Zuzię i nauczycielkę p. Paulinę. Nastrojową kolędę „Cicha noc” z akompaniamentem skrzypiec wykonała Malwinka. „Kolęda dla nieobecnych” wykonana przez o. cis. Jakuba Edwarda Zawadzkiego – naszego absolwenta niejednemu słuchaczowi dostarczyła wzruszeń. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć kolędy w ciekawych aranżacjach, co zawdzięczamy naszym uzdolnionym uczniom i absolwentom, którzy dołożyli wszelkich starań, aby tradycyjne kolędy zalśniły nowym blaskiem. Niebanalny, wzruszający, pełen zadumy, a jednocześnie nadziei program artystyczny był cudownym przeżyciem i upłynął w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze. Wszyscy wykonawcy włożyli w występ wiele serca, a najbardziej cieszy postawa najmłodszych artystów, którzy znakomicie poradzili sobie z tremą i pięknie zaśpiewali niełatwe utwory. Fenomenem naszej szkoły są też absolwenci, którzy mimo, iż opuścili nasze mury wracają do nas z ochotą i biorą udział w tak fantastycznych przedsięwzięciach. Prawie dwugodzinny koncert zakończyło wystąpienie dyrektora p. Krzysztof Kubickiego, który podziękował młodym wykonawcom i organizatorce p. Beacie Łabęckiej oraz złożył życzenia noworoczne wszystkim zebranym. Następnie głos zabrał burmistrz p. Marian Buras gratulując dzieciom, młodzieży, nauczycielom i rodzicom występu. Skierował też ciepłe słowa i życzenia do wszystkich zebranych. Wieczór zakończył się poczęstunkiem i wspólnym śpiewaniem kolęd.

Podczas wieczoru  kolędowali z nami:

 • Ojciec cysters Jakub Edward Zawadzki- proboszcz Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie – nasz absolwent,
 • Monika Stawarz –nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z naszej szkoły,
 • Paulina Pietryka – pani pedagog z naszej szkoły,
 • Daria Malicka – uczestniczka The Voice Kids i finalistka Szansy na sukces, Eurowizji Junior 2023- nasza absolwentka,
 • członkowie kółka teatralnego „Fantastic” grupa młodsza,
 • członkowie kółka teatralnego „Fantastic” grupa starsza,
 • członkowie kółka teatralnego „Fantastic” grupa najstarsza – Natalka, Jakub, Karolina, Zosia, Łucja, Maja i Zuzia- nasi absolwenci,
 • zuchy i harcerze,
 • zespół „Mała Brzezina” z klasy 0 z p. Honoratą i p. Basią,
 • akompaniowali p. Paulina Pietryka, Malwina Woźniak i Zuzanna Maj,
 • św. rodzinę zagrali Państwo Elżbieta i Piotr Bentkowscy z synkiem Alankiem,
 • trzej królowie: p. Łukasz Znój , p. Tomasz Wożniak i p. Mateusz Dudek,
 • wspaniałą dekorację wykonała niezastąpiona p. Agata Kurdek,
 • o dekoracje stołów zadbała p. Joanna Durdyń – Ozga,
 • nagłośnienie działało bez zarzutu dzięki profesjonalnej obsłudze Dyrektor przedszkola p. Aleksandrze Głodek,
 • nieocenioną pomocą w dekorowaniu sali i przygotowaniu ciast wykazali się rodzice klasy III B i klasy 0, którym w imieniu Dyrekcji i organizatorki  serdecznie dziękujemy,
 • pyszny bigos przygotowały nasze wspaniałe i niezastąpione panie kucharki p. Krysia i p. Iza,
 • koordynatorem i reżyserem VI Wieczoru Kolęd i Pastorałek pt. „Maleńka miłość w żłobie śpi…” była  p. Beata Łabęcka

Zobacz galerię zdjęć na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy