Wydrukuj

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony w 2017 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W ten sposób zwrócono uwagę na alarm ekologów dotyczący życia na Ziemi : Jeśli zginą  pszczoły, zginie też człowiek.

W ramach działań proekologicznych, 20 maja zostały przeprowadzone warsztaty pszczelarskie dla klas I – III. Poprowadził je doświadczony pszczelarz, pan Tomasz Dyraga, członek Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Kielcach.

Zajęcia warsztatowe podzielone zostały na dwie części : teoretyczną i praktyczną. Podczas spotkania dzieci mogły dowiedzieć się, jak wygląda budowa ula. Pan Tomasz przedstawił i opisał wszystkie jego elementy oraz przyrządy, jakimi posługuje się pszczelarz. Omówiony został także cykl życia pszczół oraz ich rola w środowisku.

Wspólnie odpowiedzieliśmy sobie na pytania: Jak ważne są pszczoły? Ile potrafią wyprodukować miodu i ile pszczół mieszka w ulu? Na zakończenie warsztatów nastąpiła degustacja miodów z pasieki pana Tomasza.

Dziękujemy za wprowadzenie nas w tajemniczy i fascynujący świat pszczół.  Przeprowadzone zajęcia podkreśliły raz jeszcze rolę pszczół w naszym życiu.

Aleksandra Matys