Wydrukuj

Uczniowie klasy Va uczestniczyli niedawno w niecodziennej lekcji języka polskiego, podczas której przeszli wielką metamorfozę oraz odbyli podróż w czasie i przestrzeni.
„Przenieśliśmy się” do Grecji czasów starożytnych, czyli tych, w których wierzono w wielu bogów. Za pomocą wymyślonych opowieści o ich życiu i czynach Hellenowie tłumaczyli sobie zjawiska, których nie umieli sami wyjaśnić w inny sposób. Każdy z uczniów wcielił się w postać wylosowanego wcześniej greckiego bóstwa i we wtorek 5 lutego 2019 r. odbyła się ,, uczta bogów na Olimpie” pod przewodnictwem pani dyrektor Katarzyny Telki.
Wzięli w niej udział wszyscy obecni tego dnia na zajęciach uczniowie, którzy kolejno występowali na klasowej scenie: Marika i Paweł K. w roli Afrodyty, Adrian jako Apollo, Zuzia (Ares), Nikola (Asklepios), Dominik L. (Atena), Dominik R.(Demeter), Jakub(Dionizos), Wojtek (w roli Erosa), Natalia (Hefajstos), Gabrysia (Helios), Kuba (Hera), Kasia i Martyna (każda jako Hermes), Wiktor K. (Hestia), Paweł G. (Nike), Antek (w roli Posejdona), Weronika( Tanatos), Wiktor P. (jako Temida) oraz Dawid odgrywający rolę Zeusa.
Wszyscy solidnie się przygotowaliśmy i bardzo profesjonalnie podeszliśmy do zadania. Wykazaliśmy się pomysłowością i twórczym podejściem do tematu. Stroje i atrybuty bóstw przygotowane były ciekawie, realistycznie z dużą dbałością o szczegóły (nawet jeśli podstawą kostiumu okazał się obrus, zasłona czy prześcieradło, a torebka bogini została pożyczona od młodszej siostry).
Niektórzy piątoklasiści podeszli do sprawy z wielką powagą, inni potraktowali temat półserio. Największe emocje wywołał występ Afrodyty ( Pawła). Ciekawy strój, peruka i zabawne przedstawienie bogini miłości spowodowało, że zaśmiewaliśmy się do łez. Natomiast odegranie roli Temidy przez Wiktora wprawiło wszystkich w zachwyt- swoją prezentację bogini sprawiedliwości przygotował w formie długiego wiersza, który w dodatku recytował z pamięci.
Zabawne w całej lekcji było to, że często na przekór losowi, to chłopcy przebrani byli za boginie, a dziewczyny za bogów. Jednak nie przeszkodziło to nikomu w realizacji powierzonego zadania. Ta mityczna podróż do starożytnej Grecji bardzo nam przybliżyła sylwetki bóstw. Niezaprzeczalnymi atutami tego przedstawienia były stroje i rekwizyty oraz komediowy niekiedy charakter. Z pewnością przedstawieni bogowie na długo pozostaną w naszej pamięci. Zadowolone miny świadczyły o tym, że bardzo nam się spodobał pomysł nauki przez zabawę.
Po zakończonej lekcji uczniowie w pełnej charakteryzacji udali się na stołówkę szkolną, aby zjeść obiad. Wzbudzili tym sensację wśród innych uczniów na szkolnym korytarzu i niesamowite zdziwienie pań kucharek.
Trudno jednak ocenić, w którym momencie była prawdziwa uczta bogów. Czy podczas lekcji języka polskiego? A może podczas obiadu?

 

Gabrysia, Zuzia, Adrian uczniowie klasy Va