Wydrukuj
Uczniowie klasy 3b i 6 wraz ze swoimi wychowawczyniami i p. Anną Gawior8  grudnia udali się w  podróż  w czasie do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. Jest to nowoczesny obiekt multimedialny, popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, odkryty podczas szeroko zakrojonych badań archeologicznych. Nowe muzeum powstało w miejscu starego. Atrakcje rozpoczynają  się już od terenu przed budynkiem. Sama bryła muzeum  jest świetnie wkomponowana w teren i zbudowana z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Po wejściu uczniowie klasy 3b podążali specjalną ścieżką prowadzącą po kolejnych ekspozycjach muzeum, gdzie wzięli udział w ciekawych zajęciach – porównanie świata rzymskiego i barbarzyńskiego. Wprowadzeniem do ekspozycji był film w 3D na temat genezy żelaza. Następnie przeszli do sali przedstawiającej początki metalurgii, a później wędrowali ścieżką pomiędzy dwoma światami – po jednej stronie był świat rzymski, po drugiej barbarzyński. Najciekawszą częścią ekspozycji świata rzymskiego było atrium, czyli willa dostojnika rzymskiego. W świecie barbarzyńców najbardziej utkwił nam w pamięci warsztat kowala i sama jego postać zrobiona z wosku. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w quizie, który zakończył się remisem między barbarzyńcami i legionistami. W nagrodę każdy mógł przymierzyć strój legionisty- nie był on lekki. Niejednemu z nas głowa i kark ugięły się pod hełmem, który zakładaliśmy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musieli to być bardzo silni i wysportowani ludzie. Naszą szczególną uwagę zwróciły pozostałe figury woskowe, które  wyglądały jak żywe. Każda figura była dopracowana w najmniejszym szczególe. Mogliśmy sobie z nimi zrobić zdjęcia.

Natomiast uczniowie klasy 6 byli uczestnikami warsztatów garncarskich. Na kilka minut przenieśli się w odległe czasy swoich praprababć, gdzie królowały garnki z gliny. Dowiedzieli się skąd czerpano i jak przygotowywano glinę, aby nadawała się do dalszego użytku. Własnoręcznie wykonali naczynia gliniane, które zabrali na pamiątkę. 

Obok muzeum znajduje się Osada Starożytna z epoki żelaza – Centrum Kulturowo- Archeologiczne. Podążając do Parku Legend, mijaliśmy domy i domki barbarzyńców, strażnice legionistów wszystko pokryte zimowym puchem jak z bajki.

Beata Łabęcka, Joanna Durdyń –Ozga.