W tym magicznym miejscu, pod kierunkiem przewodnika, dzieci podziwiały bardzo bogatą kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Uczniowie poznali zabawki, którymi bawili się ich rodzice, a nawet dziadkowie. Wśród ekspozycji znajdowały się stare lalki, misie, wyposażenia domków dla lalek, maszyny do szycia, samochody, pojazdy rolnicze, samoloty i pistolety. Nie zabrakło również instrumentów muzycznych dla dzieci, gier planszowych, przyborów szkolnych oraz wielu innych. Było to nie tylko wspaniałe doznanie wizualne, ale i bardzo ważne doświadczenie edukacyjno-poznawcze. Dla opiekunów grupy była to podróż w przeszłość, a dzieci zgodnie stwierdziły, że swoje zabawki z chęcią zamieniłyby na te z wystawy. Pierwszaki na podstawie obejrzanej kolekcji mogły zaobserwować, jak zmieniała się codzienność na przestrzeni lat. Na warsztatach z konstrukcji 3 D wspólnie zaprojektowali i zbudowali miasteczko zabaw. Na 6 zdali egzamin ze współpracy w grupach.
Odwiedziny w pijalni czekolady WEDEL były równie ciekawym punktem programu wycieczki. Odbyły się tam warsztaty cukiernicze, w trakcie których dzieci dowiedziały się, jak w magiczny sposób powstaje czekolada i skąd sprowadza się kakao. Uczniowie degustowali czekoladę. Jednomyślnie stwierdzili, że nie pili nic pyszniejszego. Na zakończenie pierwszaki wzięły udział w warsztatach. Z czeko-lepek lepiły zwierzątka. Było przy tym dużo śmiechu no i oczywiście podjadania słodkości. Za swoją kreatywność otrzymały dyplom „Małego cukiernika”. Było to wspaniałe połączenie nauki i zabawy!
Mimo mroźnej pogody udaliśmy się na spacer ulicą Henryka Sienkiewicza, potocznie nazywaną Sienkiewką, do słynnego Pomnika Dzika, nawiązującego do legendy o powstaniu miasta. Wyprawę do stolicy województwa świętokrzyskiego uważamy za bardzo udaną i z niecierpliwością czekamy na następną!
Beata Łabęcka