Wydrukuj
Dzień, który trwał tydzień… Możliwe? W przyrodzie i naszej szkole wszystko jest możliwe.

Nauki ścisłe w naszej szkole to: przyroda, biologia, geografia, chemia, fizyka i oczywiście matematyka.
W ramach obchodów dnia tych właśnie nauk uczniowie wzięli udział w warsztatach, konkursach i pokazach. Uczniowie klas IV w ramach koła przyrodniczego przygotowywali anatomiczne modele dłoni, klasy VI przygotowały pokazy doświadczeń dla uczniów klas I –III. Uczniowie klasy 7 zainteresowali się wodą i  jej znaczeniem, a klasy 4a, 5a i 6b stoczyli potyczki matematyczne. W dniach od 5 do 13 marca dużo się działo, a wszystko po to, by popularyzować te nauki, które przez wielu nazywane są trudnymi, a przecież odkrywanie ich tajników sprawia wiele radości.

MATEMATYCZNY DZIEŃ KOBIET – czyli kim była Sonia Kovalevska

Środowisko matematyków zdominowane jest przez płeć męską. Dlatego powstał Matematyczny Dzień Soni Kovalevskiej, aby zachęcić płeć piękną do tej dziedziny. Święto nie ma ustalonego terminu, ale zwykle obchodzone jest wiosną. Można powiedzieć,
że to taki Matematyczny Dzień Kobiet. Inspiracją do tego dnia była słynna matematyczka rosyjska polskiego pochodzenia Sofia Kovalewskaya.

  W dniu 5 marca w  klasie 4a, 5a i 6b na lekcjach matematyki odbyły się  potyczki matematyczne. W każdej klasie rywalizowały dwie 3-osobowe drużyny – dziewczęta kontra chłopcy – dopingowane przez pozostałe koleżanki i kolegów. Uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące kluczowych kompetencji matematycznych. Wyniki były następujące:

Kl. 4a – remis

Kl.5a – przewaga 1 pkt. drużyny chłopców

Kl. 6b – przewaga 1 pkt. drużyny dziewczyn

      Uczniowie poznali także postać Soni Kovalevskiej i jej dokonania. Więcej informacji o tej ciekawej postaci można przeczytać na szkolnej gazetce.

KOLOROWA CHEMIA

Kto powiedział, że chemia jest trudna? Uczennice klas VI ,pomimo że same jeszcze nie uczą się tego przedmiotu, to dzięki zajęciom koła przyrodniczego zgłębiają tajniki prowadzenia doświadczeń.

W tym roku postanowiły podzielić się swoją wiedzą z młodszymi uczniami i zaprosiły ich na pokazy pod nazwą „ kolorowa chemia” . Dziewczęta wykonały wiele doświadczeń, wywołując uśmiech i podziw na wielu twarzach. Były płomienie, dymy, fajerwerki i wiele innych atrakcji.

Nauczyciel chemii – Agnieszka Staszewska
Nauczyciel matematyki – Jolanta Krąż